مجله آموزشی

انواع موکت تافتینگ

انواع موکت تافتینگ

انواع موکت تافتینگ کدام است؟ احتمالا زمان خرید نام تافتینگ را شنیده اید و برای شما هم سوال شده است که این نوع موکت کدام است و چه انواعی دارد؟ موکت تافتینگ عموما با نام موکت پرز بلند شناخته می شود که در اتاق خواب ها به چشم می خورد. این موکت انواع مختلفی دارد که با توجه به قیمت و کیفیت و بافت می توان آن ها را دسته بندی کرد. در این مطلب از آیریس موکت می خواهیم در مورد انواع موکت تافتینگ با شما صحبت کنیم. در صورتی که اطلاعاتی در مورد انواع این موکت پرز بلند ندارید تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

موکت تافتینگ چیست؟

موکت تافتینگ به موکت هایی گفته می شود که پرزهای آن ها بلند است و به همین دلیل عایق گرما و صدا می باشند. این نسل جدید از موکت از چهار لایه تشکیل شده است که شامل پرز موکت، لایه پشتیبان 1، تثبیت کننده و لایه پشتیبان 2 می باشد. ساختار این موکت بسیار عالی است و در کنار قیمت مناسب بهتریت جایگزین برای فرش می باشد.

انواع موکت تافتینگ

موکت های تافتینگ به طور کلی سه دسته بندی دارند

  • موکت تافتینگ کات
  • موکت تافتینگ لوپ
  • موکت تافتینگ ترکیبی (لوپ -کات)

در این بخش انواع موکت تافتینگ که شامل گزینه های بالا می باشد را به صورت جداگانه بررسی می کنیم. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این سه دسته با ما همراه باشید.

موکت تافتیتگ لوپ

نخ و یا در واقع همان پرز این نوع موکت به صورت حلقه ای می باشد و برش نخورده است. اگر به سطح این موکت نگاه کنید و یا روی آن دست بکشید هیچ گونه نخی را نمی بینید که برش خورده باشد و در واقع هیچ سرنخی در این نوع موکت دیده نمی شود. تصویری از موکت تافتینگ لوپ را در زیر مشاهده می کنید که زنجیره ای از نخ ها به صورت دایره ای کنار هم قرار گرفته اند.

به طور کل، تافتینگ لوپ به دلیل الیاف برش نخورده، علاوه بر زیبایی و جلوه خاص، دوام بسیار بالایی دارد و برای محیط‌های پر رفت و آمد یک انتخاب ایده آل و اصطلاحا عمری است. اگر قصد خرید موکت هال و پذیرایی و یا یک موکت اداره‌ای زیبا و خاص داریم این نوع موکت انتخاب خوبی است. اما برای انتخاب صبر کنید، این متن را تا انتها بخوانید، موکت لوپ زیرمجموعه‌های جذابی دارد.

موکت تافتیتگ لوپ

موکت تافتیتگ لوپ

موکت تافتینگ کات

برخلاف موکت لوپ که حجم زیادی از پرزهای برش نخورده است، موکت کات برش خورده می باشد و ظاهر آن شبیه به فرش است. اگر روی آن دست بکشید تعداد بسیار زیادی از نخ را کنار هم می توانید مشاهده کنید. تصویری از موکت تافتینگ کات در زیر نمایش داده شده است.

این نوع موکت با ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود، از انواع پرز کوتاه تا پرز بلند اما در بازار موکت بیشتر به موکت پرز بلند معروف‌ است و فروشندگان «موکت تافتینگ کات» و «موکت پرز بلند» را به یک معنی استفاده می‌کنند.

اگر به موکت‌های مشابه فرش و یا موکت‌های پرز بلند علاقه‌مند باشیم، تافتینگ کات انتخاب عالی و مناسبی است و می‌توانیم از راه رفتن، نشستن و خوابیدن روی آن لذت ببریم و نرمی و لطافت یک موکت خوب را تمام و کمال حس کنیم. این نوع از انواع موکت تافتینگ را بیشتر برای محیط‌های خانگی و با رفت و آمد کم و متوسط توصیه می‌کنند اما با توجه به جنس و ارتفاع الیافش، می‌توانیم برای محیط‌هایی مختلف پر رفت و آمد هم از آن استفاده کنیم.

موکت تافتینگ کات

موکت تافتینگ کات

موکت تافتینگ ترکیبی

تا اینجا انواع موکت تافتینگ کات و لوپ را شناختید و با ویژگی های هرکدام از آن ها به صورت جداگانه آشنا شدید. حال در اینجا میخواهیم یکی از زیباترین موکت های تافتینگ را به شما معرفی کنیم که با نام مدل ترکیبی در بازار موجود می باشد. موکت ترکیبی کات و لوپ نوع زیبایی از انواع موکت تافتینگ است که در آن بخشی از سطح موکت با نخ های برش خورده و بخشی دیگر با نخ های حلقه ای پوشانده شده است. این طرح باعث ایجاد یک ظاهر بسیار زیبا شده است. موکت تافتینگِ ترکیبی، هم زیبایی جلوه فرش مانند تافتینگ کات را دارد و هم دوام و ظاهر خاص موکت لوپ را. به طور خلاصه، تافتینگ ترکیبی لوپ-کات یک موکت هنرمندانه و بادوام است.

موکت تافتینگ ترکیبی

موکت تافتینگ ترکیبی

انواع سبک های موکت تافتینگ کات

همان‌طور که دیدیم الیاف سطح موکت تافتینگ کات، برش خورده هستند و ظاهری شبیه فرش دارند. در ادامه سبک‌های مختلف این نوع موکت را بررسی می‌کنیم.

موکت کات مخمل

موکت تافتینگ کات مخمل پرز کوتاهی دارد و نخ‌های آن پیچ نخورده‌اند و یا پیچ بسیار کمی دارند که باعث می‌شود ظاهر آن به مخمل شبیه باشد. این نوع موکت، پرز ظریف و بسیار نرمی دارد و به نوعی زیباترین انواع موکت‌هاست. این نوع موکت مناسب محیط‌های کم رفت و آمد با پاخور کم و متوسط است و نسبت به انواع دیگر موکت قیمت بالاتری دارد. سایه روشن رنگی و درخشش فوق‌العاده موکت مخمل به هر دکوراسیونی جلوه اشرافی و چشم‌نوازی می‌بخشد و نرمی و لطافت آن فضایی آرامش بخش برای ما می‌سازد. به طور خلاصه، موکت تافتینگ مخمل یک اعجوبه زیبایی در موکت‌هاست!

موکت کات مخمل

موکت کات مخمل

موکت کات مخمل خواب دار

این نوع موکت شباهت زیادی به مخمل دارد، با این تفاوت که در تافتینگ مخمل خاب دار، پرزها بلندترند و نخ‌ها به میزان کمی پیچ دارند. این موکت در نرمی و لطافت بی رقیب است و نشستن، خوابیدن و راه رفتن روی آن حس و حال وصف ناپذیری دارد (اگر بخواهیم کمی راجع به این موکت رویاپردازی کنیم می‌توانیم بگوییم که راه رفتن روی آن شبیه راه رفتن روی ابر است!).

موکت مخمل خاب دار درخشندگی و جلوه بی‌نظیری دارد و البته نیاز به مراقبت بیشتری نسبت به انواع دیگر موکت‌ها دارد و بهتر است در مکان‌های کم رفت و آمد خانه از آن استفاده کنیم. موکت مخمل خاب دار یک موکت لاکچری است!

موکت کات مخمل خواب دار

موکت کات مخمل خواب دار

موکت کات فریز

پرزهای موکت کات فریز، پیچ‌ خورده‌ و تاب‌دارند(مانند طناب). اگر به سطح این نوع موکت نگاه کنیم، پرزهای نامنظم که هرکدام به یک سمت قرار دارند کاملا به چشم می‌آیند. موکت تافتینگ فریز زیبایی و نرمی فوق‌العاده‌ایی از جنس طبیعت دارد و حس و حال راه رفتن روی آن مشابه قدم زدن روی چمن است. ظاهر نامنظم این نوع موکت فضا را از یک‌نواختی در می‌آورد و باعث می‌شود که دکوراسیونی زنده‌تر داشته باشیم. موکت تافتینگ فریز مناسب فضاهای با میزان رفت و آمد متوسط و کم‌اند، رد جارو و راه رفتن روی آن‌ها نمی‌ماند و دوام و طول عمر بسیار مناسبی دارند.

موکت کات فریز

موکت کات فریز

موکت کات ساکسونی

اگر به دنبال موکت پرز بلند با دوام و طول عمر بالا باشیم موکت تافتینگ ساکسونی گزینه مناسب و مقرون به صرفه‌ای است. پرز این سبک موکت، بلند و پیچ‌خورده است (مانند طناب). موکت ساکسونی، لطافت و نرمی بیشتری از موکت‌های پرز کوتاه دارد و با تنوع طرح و رنگ خود می‌تواند جایگزین مناسبی برای فرش باشد. همچنین میزان پیچ خوردگی الیاف آن به نحوی است که به سادگی نمی‌پوسد و آسیب نمی‌بیند، نگهداری از آن بسیار ساده‌ای است و در نهایت اینکه قیمت بسیار مناسبی نسبت به زیبایی و طول عمر خود دارد.

موکت کات ساکسونی

موکت کات ساکسونی

موکت کات شگی

موکت‌های تافتینگ کات است که پرز پیچ خورده بسیار بلندی دارد (تقریبا بین دو و نیم سانتی‌متر تا پنج سانتی‌متر). معمولا از موکت شگی برای پوشش کل کف محیط استفاده نمی‌کنند و مانند فرش فقط برای بخشی از فضا استفاده می‌شود. موکت شگی ظاهر بسیار خاص و متفاوتی دارد و اگر به دنبال یک کفپوش نرم، متفاوت و با ظاهر ویژه باشیم موکت شگی همان چیزی است که می‌تواند رضایت ما را جلب کند. از موکت شگی عموما در مکان‌هایی با میزان رفت و آمد کم و متوسط استفاده می‌شود. در کنار موکت شگی نوع خاصی از فرش‌های ماشینی نیز به نام شگی تولید می‌شوند که شباهت زیادی با موکت شگی دارند. فرش شگی در سایزهای مشخص (پادری، قالیچه، فرش) به فروش می‌رسد اما موکت‌های شگی به صورت متری و رولی در بازار موجود است.

موکت کات شگی

موکت کات شگی

موکت کات پیچ خورده

الیاف سطح موکت ارتفاع یکسانی دارند و هرکدام با درجه زیادی پیچ خورده‌اند (مانند طناب) موکت‌های تافتینگ پیچ خورده استقامت و دوام بسیار زیادی دارند و بیشتر موکت‌های پرز کوتاه بازار با این روش تولید می‌شوند. سطح این نوع موکت شباهت زیادی به فرش دارد و نرمی و لطافت آن بسیار ملایم و دلنشین است. نظافت و جاروی آن به سادگی انجام می‌شود و با توجه به قیمت ارزان تر نسبت به دیگر موکت‌های تافتینگ و طول عمر بالا، به عنوان یک موکت مقرون به صرفه شناخته می‌شود.

موکت کات پیچ خورده

موکت کات پیچ خورده

انواع سبک های موکت تافتینگ لوپ

لوپ همسطح

سطح این نوع تافتینگ لوپ الیاف حلقه‌ای همسطح دارد. معمولا با پرزهای کوتاه‌تری نسبت به بقیه موکت‌های تافتینگ لوپ تولید می‌شود و طول عمر و دوام بسیار بالایی دارد. به سادگی نظافت می‌شود و راه رفتن، نشستن و خوابیدن روی آن حس بسیار خوب و ملایمی دارد. از این نوع موکت هم به عنوان موکت خانگی می‌توان استفاده کرد و هم به عنوان موکت اداری و هتلی.

لوپ همسطح

لوپ همسطح

لوپ غیر همسطح

در این نوع تافتینگ که به لوپ طرحدار هم معروف است الیاف حلقه‌ای سطح موکت با ارتفاع مختلف کنار هم قرار می‌گیرند و آن را از سادگی در می‌آورند. الیاف غیر همسطح باعث می‌شود تا طرح موکت در عین یکپارچگی، بسیار شیک و زیبا باشد.

دوام و عمر موکت تافتینگ لوپ غیر همسطح بسیار بالاست و محدودیتی بابت محل استفاده از آن نداریم. هم می‌توانیم در فضاهای مختلف خانه از آن استفاده کنیم و هم در فضاهای با پاخور زیاد مثل اداره، هتل، نمایشگاه‌ها و… همچنین این نوع موکت با تمام سبک‌های دکوراسیون همخوان است و با توجه به طرح و رنگ آن می‌توانیم در دکوراسیون‌های سنتی، کلاسیک، مدرن، مینیمال، فانتزی و… از آن استفاده کنیم.

لوپ غیر همسطح

لوپ غیر همسطح

لوپ سیزال یا طنابی

موکت سیزال نام یکی از طرح‌های موکت تافتینگ لوپ است که در آن الیاف حلقه‌ای موکت با ارتفاع متفاوت کنار هم قرار می‌گیرند. تفاوت آن با لوپ غیر همسطح در این است که الیاف سطح موکت با طرح سیزال به صورت منظم و مستقیم کنار هم قرار می‌گیرند و طرح آن حس و حالی مشابه طناب یا حصیر دارد. اما بارز‌ترین ویژگی موکت سیزال، استحکام بافت آن است که به یکی از بهترین گزینه‌های موکت برای محیط‌های پرتردد با پاخور زیاد تبدیلش کرده.

لوپ سیزال یا طنابی

لوپ سیزال یا طنابی

لوپ بربر

وقتی از موکت بربر صحبت می‌کنیم پیش از هرچیز باید مشخص کنیم که منظور ما از بربر چیست؟ چراکه دو تعریف سنتی و مدرن برای آن وجود دارد. در تعریف سنتی، منظور از موکت بربر موکت‌هایی است که رنگ آن‌ها ترکیبی است از رنگ روشن به همراه رگه‌هایی از رنگ تیره در لابه‌لای بافت‌های آن. این سبک رنگ در واقع یک سبک رنگی در هنر سنتی آفریقاست. اما تعریف مدرن و مدنظر ما هم نزدیک به همان تعریف سنتی آن است با این تفاوت که امروزه این سبک رنگ بیشتر در موکت لوپ استفاده می‌شود که باعث شده تا یک سبک مشخص از موکت تافتیگ لوپ به نام بربر به وجود بیاید و البته، پرزهای لوپ این نوع موکت عموما نامنظم کنار هم قرار می‌گیرند تا جلوه اصیل‌تری داشته باشند. موکت بربر (لوپ بربر) با سایه روشن و بازی رنگی زیبا و همچنین دوام بالا، یکی از خاص‌ترین موکت‌های روز است که می‌تواند هر فضایی را از یک نواختی دربیاورد.

لوپ بربر

لوپ بربر

خرید موکت تافتینگ

موکت تافتینگ دارای انواع مختلفی است و همانطور که در بخش پیشین نیز اشاره شده از نظر ظاهری نیز دارای سبک های متنوعی می باشد. اگر قصد خرید این موکت را دارید و می خواهید با قیمت مناسبی آن را تهیه کنید می توانید به وب سایت آیریس موکت مراجعه کنید و مناسب ترین گزینه را از میان انواع موکت تافتینگ انتخاب کنید. برای خرید اینترنتی و اطلاع از قیمت موکت تافتینگ روی لینک مربوطه کلیک کنید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *