مجله آموزشی

موکت یا پارکت؟ کدام یک بهتر است؟

موکت یا پارکت؟ کدام بهتر است؟

موکت یا پارکت؟ کدام یک انتخاب بهتری است. اگر در حال تعویض کفپوش های قدیمی منزل هستید و بین انتخاب موکت و پارکت مانده اید می بایست همگی ویژگی های این کفپوش ها را کنار هم بررسی کنید. تا چند دهه اخیر تنها گزینه مناسب برای کف منازل استفاده از کفپوش های چوبی است ولی این روزها انواع موکت یا پارکت نیز وارد این رقابت شده اند. در واقع در حال حاضر موکت یا پارکت؟ برای مردم دوراهی بزرگی ایجاد کرده است.

وقتی به موکت فکر می کنید ممکن است طرح های قدیمی منزل مادربزرگ ها را به خاطر آورید اما این طرح ها را فراموش کنید. در سال های اخیر و تکنولوژی های جدید موکت های مدل جدید روی کار آمده است که به همین دلیل پایه ثابت دکوراسیون منزل شده است. از طرفی پارکت های امروزی قابل مقایسه با کفپوش های چوبی قدیمی نیستند. اما سوال این است که موکت یا پارکت؟

موکت یا پارکت؟ کدام انتخاب بهتری است؟

پارکت در خانه های مدرن امروزی بسیار دیده می شود ولی از موکت های مدرن امروزی نیز نمی توان گذشت. موارد زیادی می تواند بر روی انتخاب پارکت و یا موکت تاثیرگذار باشد. پیش از انتخاب موکت یا پارکت؟ ابتدا این سوالات را از خود بپرسید:

  • خانه اجاره ای است یا خودتان صاحبخانه هستید؟
  • آیا از حیوانات خانگی نگهداری می کنید؟
  • آیا فرزندی در خانه دارید؟
  • موکت یا پارکت را در چه مکانی نصب می کنید؟
  • چه بودجه ای برای این کار در نظر گفته اید؟

موکت بهتر است یا پارکت؟

از نظر زیبایی می توان گفت هر دو طراحی گزینه های خوبی هستند. موکت های جدید در رنگبندی ها و طرح های مختلف وارد بازار شده اند. در گذشته این انتخاب بسیار محدود بوده است ولی این روزها تنوع زیادی در تولید برندهای مختلف دیده می شود. پارکت ها نیز از مد روز دور نمانده اند و در دو نوع سنگی و چوبی در طرح های بی نظیری وارد بازار شده اند.

هر دو محصول را می توانید در یک خانه لوکس انتخاب کنید. البته از نظر مدرن و یا قدیمی بودن نمی توانید تفاوت زیادی بین این دو محصول قائل باشید. ولی در میان موکت های مدرن می توانید از موکت تایل استفاده کنید و یک دکوراسیون شیک برای منزل خود داشته باشید.

موکت بهتر است یا پارکت؟

موکت بهتر است یا پارکت؟

موکت راحت تر است یا پارکت؟

در پاسخ به این سوال در زمینه موکت یا پارکت؟ انتخاب با موکت است چرا که کفپوش های نرم و قابل انعطافی هستند. موقع راه رفتن بر روی موکت حس نرمی و گرما دارید. برای انتخاب موکت و پارکت می بایست به جزئیات دقت کنید چرا که این موارد جزو اولویت های زندگی هستند. مثلا اگر فرزند کوچکی دارید برای اطمینان از ضربه گیر بود بهتر است از موکت الیاف نخی استفاده کنید. پرزهای موکت مانع از آسیب دیدن کودک در حین راه رفتن می شوند.

حس راحتی و انعطاف پذیری انواع موکت به راحتی این عیب دیگر کف پوش‌ها را پوشش داده و حس بهتری در هنگام راه رفتن و نشستن به شما منتقل می‌کند. خصوصا برای منازلی که فرزند کوچک دارند کاربرد موکت برای کف پوش یک انتخاب مناسب است.

مزایا و معایب موکت و پارکت چیست؟

موکت ها در مقایسه با پارکت کفپوشی ارزان قیمت تر و در دسترس تر می باشد. طرح ها و رنگ های متفاوت این کفپوش شما را از داشتن یک کفپوش ساده و راحت بی نیاز می کند. موکت را می توانید برای فضاهای رسمی مانند پذیرایی، اتاق خواب و … استفاده کنید. از سویی دیگر پارکت ها نیز طرفداران خود را دارند و کفپوش هایی زیبا و جذاب می باشند که دکوراسیون خانه را شیک می کنند. شست و شوی آسان و طول عمر بالا از مزیت های مهم پارکت ها می باشد. از دیگر مواردی که می توان موکت یا پارکت را باهم مقایسه کرد می توان به موارد زیر اشاره داشت:

۱- هزینه نصب موکت و پارکت

قیمت پارکت نسبت به موکت بیشتر است و هزینه نصب بیشتری نیز دارد. اگر شما دکوراسیون خانه را مدام تغییر می‌دهید موکت برای شما مناسب تر است. اما اگر به دنبال کفپوشی با کیفیت بالا برای مدتی طولانی هستید پارکت انتخاب بهتری است. شما می توانید با هزینه کمتری کف منزل خود را بپوشانید و هر سال نیز از طرح های متنوع استفاده کنید.

۲- پارکت، زیباترین کفپوش

نسبت به تمامی کفپوش ها پارکت زیبایی و جذابیت بیشتری دارد. پارکت کفپوشی پرکاربرد است که طرفداران بسیاری دارد و با استفاده از طرح ها و رنگ های متنوع پارکت، به سادگی می‌توانید فضایی زیبا و شیک بسازید. البته از طرح و رنگ موکت نیز نمی توان گذشت. در سال های اخیر موکت در زمینه داشتن طرح های متنوع پیشرفت زیادی داشته است.

۳- طول عمر و دوام

اگر به دنبال کفپوشی با طول عمر و دوام بیشتر هستید پارکت و پارکت لمینت انتخاب بهتری است. عمر مفید موکت در بهترین حالت و با استفاده از روش های درست نگهداری حدود ۱۰ سال است اما اگر از پارکت به درستی مراقبت شود تا ۱۷ سال به خانه شما زیبایی می‌بخشد.

مزایا و معایب موکت و پارکت چیست؟

مزایا و معایب موکت و پارکت چیست؟

۴- حمل و نصب کفپوش

یکی دیگر از ویژگی های پارکت حمل آسان آن است. در محیط های اداری و ساختمان های چند طبقه افراد تمایل بیشتری به استفاده از پارکت دارند. پارکت ها به صورت جعبه ای جابجا و به سادگی با آسانسور حمل می‌شوند. اما حمل رول موکت و انتقال به طبقات بالا کاری سخت است.

۵- عایق حرارتی

موکت عایق خوبی برای حرارت است. معمولا خانه هایی که روی پارکینگ قرار دارند با سرمای بیشتری در فصل زمستان مواجه هستند. با استفاده از موکت می‌توانید از خروج گرما و ورود سرما جلوگیری و دمای مطلوبتان را حفظ کنید.

۶- کفپوش نرم

راه رفتن روی سطوح سخت موجب ایجاد درد در کف و مفاصل پا می‌شود. موکت به دلیل نرم و انعطاف پذیر بودن هنگام ایستادن یا راه رفتن احساس راحتی را به شما منتقل می‌کند. در خانه هایی که کفپوش سخت دارند سقوط اجسام به شکستن آن ها منجر می‌شود. اما بافت نرم موکت مانع از آسیب دیدن و شکستن اجسام می‌شود. موکت ها مانع از سر خوردن افراد می‌شوند در حالی که بسیاری از کفپوش ها این ویژگی را ندارد. در خانه هایی که کودک، سالمند و فرد دارای معلولیت زندگی می‌کند موکت گزینه مناسبی است. بافت نرم موکت جاذب صدا است و مانع از انعکاس صدا از کف خانه می‌شود. به همین دلیل محیط آرام در خانه شما ایجاد می‌کند.

۷- شست و شو و مقاومت کفپوش

پارکت مقاومت بیشتری دارد. همچنین با استفاده از طی و شوینده های مخصوص به سادگی تمیز می‌شود. اما لکه ها در بافت موکت نفوذ می‌کنند. به همین دلیل برای محیط های پر رفت و آمد و اداری پارکت مناسب تر است.

۸- موکت، کفپوشی موقت

نصب موکت برای مستاجران مناسب تر است زیرا هزینه کمتری نسبت به پارکت دارد و به سادگی قابل جابجایی یا تعویض است. اما اگر شما صاحب خانه هستید پارکت گزینه بهتری برای شما است. پس اگر به دنبال کفپوش برای خانه اجاره ای هستید موکت انتخاب خوبی است.

۹- ایجاد حساسیت

استفاده از موکت برای افرادی که آلرژی دارند مناسب نیست. اگر آلرژی دارید، گرد و غباری که میان پرزهای موکت می‌نشیند باعث آزارتان می‌شود.

10- تنوع در موکت

موکت ها دارای طرح ها و رنگ های مختلفی هستند و خریدار می تواند برای هر قسمت از منزل انواع موکت ها با ضخامت و رنگ های مختلف را خریداری کند.

بهترین موکت یا پارکت را از کجا بخریم؟

پس از شناخت مزایا و معایب موکت یا پارکت حال وقت آن رسیده است که از یک مرجع معتبر اقدام به خرید نمایید. فروشگاه آیریس موکت یکی از شرکت های معتبر و قدیمی در زمینه فروش موکت و پارکت می باشد که انواع موکت اداری، هتلی، خانگی، برای سالن آمفی تئاتر و … را دارد. این فروشگاه با در اختیار داشتن بیش از 5000 مدل موکت در طرح ها و رنگ های متنوع آماده ارائه خدمات می باشد. برای خرید و یا دریافت اطلاعات بیشتر می توانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *