مجله آموزشی

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

موکت یا لمینت؟ میان این دو انتخاب گیر کرده اید؟ کفپوش های مختلفی در بازار وجود دارد که بیشترین استفاده موکت و لمینت می باشد. اما کدام یک گزینه بهترین می باشد؟ چه چیزهایی سبب برتری پارکت لمینت نسبت به موکت ها شده است؟ این ها سوالاتی است که به هنگام انتخاب کفپوش مناسب ممکن است با آن ها برخورد کنید. اما به راستی موکت یا لمینت؟ کدام بهتر است؟

تا پایان این مطلب با ما همراه باشید تا پس از مطالعه ویژگی های هریک از کف پوش ها به صورت جداگانه بتوانید مناسب ترین گزینه را برای خود انتخاب کنید. هم موکت ها و هم پارکت لمینت ها دارای انواع و اقسام گوناگونی در بازار هستند و در واقع این تنوع انتخاب را برای هر فردی سخت می کند. برای انتخاب صحیح از میان موکت یا پارکت لمینت لازم است که اطلاعات کافی را در خصوص ویژگی ها و کاربردهای هریک داشته باشید.

در این مطلب سعی می کنیم با شناساندن انواع پارکت لمینت ها و موکت ها و بررسی مزایا و معایب هریک به صورت جداگانه شما را در انتخاب یک کفپوش مناسب یاری کنیم. شما عزیزان برای مشاهده انواع موکت و یا لیست قیمت موکت و یا حتی انواع پارکت لمینت ها می توانید به وب سایت آیریس موکت مراجعه کنید و اطلاعات لازم را در خصوص هر محصول دریافت کنید.

موکت چیست؟ در کجا کاربرد دارد؟

پیش از مقایسه موکت و لمینت حتما می بایست تعریف جداگانه و کاملی از هرکدام داشته باشید. موکت یکی از انواع کفپوش هایی می باشد که در ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری، سالن ها و … از آن استفاده می شود. این محصول مدل های متنوعی دارد و در رنگ ها و طرح های مختلفی عرضه شده است. موکت به عنوان یک کفپوش از الیاف مصنوعی پلی پروپیلن و اکریلیک و پلی استر و یا ترکیبی از این ها ساخته شده است.

موکت کف‌پوشی نرم است که به صورت گسترده کف محیط را می‌پوشاند و به عنوان عایق حرارتی و صدا شناخته می‌شود. موکت را می‌توان در هر محیطی استفاده کرد از جمله مکان‌های مناسب برای استفاده از موکت، کف اتاق و راهروهای ساختمان و کف اتومبیل و قطار و هواپیما است. علاوه بر ساختمان‌های مسکونی در امکان عمومی همچون سالن‌های تئاتر و کنفرانس و سینما و حتی ساختمان‌های اداری و تجاری نیز می‌توان از موکت به عنوان کف‌پوش استفاده کرد.

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

پارکت چیست؟ در کجا کاربرد دارد؟

به صفحات نازک چوبی که دارای لایه های مسطحی هستند و کف محیط را می پوشانند پارکت لمینت گفته می شود. پارکت برای کاور کردن زمین می باشد و کاربردهای زیادی دارد. از این وسیله برای پوشاندن کف خانه ها، ساختمان هاف مکان های تجاری و فروشگاهی استفاده می کنند.

برای آن که درک بهتری از مقایسه موکت یا لمینت داشته باشید لازم است که با تعریف پارکت نیز آشنا باشید. برای ساخت انواع پارکت از چوب‌های متفاوتی استفاده می‌شود. پرکاربردترین چوب‌هایی به کار رفته در ساخت پارکت‌ها چوب افرا، چوب بلوط، چوب بامبو، چوب کاج هستند. پوشاندن محیط با پارکت توسط نصاب انجام می‌شود. نصاب‌های حرفه‌ای و مجرب صفحات چوبی را روی زمین نصب می‌کنند.

مزایای موکت چیست؟

در مطلب موکت یا لمینت می بایست مزایا و معایب هریک به صورت جداگانه بررسی شود. موکت به عنوان یک پوشاننده ضخیم و سنگینی می باشد که هم از الیاف طبیعی و هم از الیاف مصنوعی بدست می آید. این محصول یکی از پرفروش ترین کف پوش های بازار می باشد و مزایای زیادی دارد. از جمله مزایای موکت می توان به موارد زیر اشاره داشت:

هماهنگی با محیط: موکت به دلیل داشتن طرح های متنوع به راحتی با المان های محیط هماهنگ می شود و کاربردی زیادی دارد. شما می توانید با توجه به رنگبندی دکوراسیون خود مناسب ترین رنگ موکت را برای خود انتخاب کنید.

تنوع بالا: با توجه به بودجه خود می توانید موکت را انتخاب کنید. موکت نمدی یا موکت تافتینگ از جمله پر استفاده ترین موکت ها می باشند که تنوع زیادی نیز دارند. موکت ها هم دارای رنگ های ساده و هم به صورت طرح دار تولید می شوند. این تنوع موجب شده است که برای هر سیلقه ای یک موکت وجود داشته باشد.

محافظ و عایق حرارتی: از موکت به عنوان یک عایق حرارتی برای جلوگیری از هدر رفت انرژی نیز می توانید استفاده کنید. این محصول عایق صدا نیز می باشد و برای اتاق خواب بچه ها که به هنگام بازی ممکن است سر و صدای زیادی داشته باشند گزینه ای مناسب می باشد.

امن بودن و قدرت آسیب پذیری: موکت برای اتاق خواب کودک و یا سالمندان گزینه ای مناسب است چرا که در صورت برهم خوردن تعادل و افتادن کمترین آسیب به فرد وارد می شود.

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

معایب موکت چیست؟

در ادامه مقایسه موکت یا لمینت لازم شد درباره معایب موکت نیز بحث شود. هر محصولی در کنار مزایایی که دارد از یک سری معایب نیز برخوردار است اما نکته مهم این است که ترازوی قیاس به سمت مزایا سنگین‌تر باشد که در مورد موکت دقیق این چنین است. استفاده از موکت برای محیط‌هایی که حیوانات خانگی دارند مناسب نیست. لکه‌پذیری موکت از یکی دیگر از معایب موکت است که تمیز کردن آن را دشوار می‌کند.

مزایای لمینت چیست؟

لمینت ها عموما برای ساختمان اداری و تجاری استفاده می شود و دارای مزایایی نیز می باشند. برخی از مزایای پارکت لمینت به شرح زیر می باشد:

 • لمینت‌ها به هم چسبیده نمی‌شوند؛ بلکه به صورت نر و ماده از طریق شیارهایی به هم متصل می‌شوند؛ بنابراین به موجب عدم استفاده از چسب کف اتاق آسیب نمی‌بیند.
 • زیر لمینت یک فوم قرار می‌گیرد که میزان انتقال صدا به طبقه پایین را کاهش می‌دهد.
 • مقاومت لمینت در برابر آب زیاد است. همچنین نسبت به اجسام نوک تیز مقاوم‌تر است.
 • نظافت و تمیز کردن لمینت آسان‌تر است.

معایب لمینت چیست؟

برای رسیدن به پاسخ موکت یا لمینت می بایست معایب هریک را نیز بدانید. برخی از مهم ترین معایب لمینت به شرح زیر می باشد:

 • از معایب این کف‌پوش نم کشیدن و ایجاد رطوبت است و همچنین خطر ایجاد آتش‌سوزی را نیز افزایش می‌دهند. علاوه بر این در موقع راه رفتن سروصدا ایجاد می‌کنند.
 • لمینت ها در برابر سیستم گرمایشی و سرمایشی مقاومت کمی دارند.
 • امینت نیاز به واکس زدن دارد و در سورتی که نم و رطوبت به قسمت‌های زیرین لمینت رخنه کند، تمیز کردن آن کاری دشوار خواهد بود.
 • لمینت قابلیت شستشو و طی کشیدن را ندارد.
 • همچنین نمی‌توان اجسام سنگین را روی آن قرار دارد.
 • علاوه بر این لمینت در برابر خط و خش مقاومت بسیار پایینی دارد.
موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

موکت یا لمینت؟ کدام یک بهتر است؟

در این مطلب به طور جامع در مورد موکت و لمینت و مزایا و معایب هریک به صورت جداگانه صحبت کردیم. حال سوال این است که موکت یا لمینت؟ کدام یک انتخاب بهتری است؟ بهتر است بدانید که کفپوش هایی که برای منزل استفاده می شود می بایست امنیت کافی را داشته باشد و عایق گرما نیز باشد. بدین ترتیب برای منزل و به ویژه اتاق کودک موکت را به شما پیشنهاد می دهیم.

استفاده از موکت در دکوراسیون داخلی و پوشش کف سبب می‌شود که کلیه المان‌ها با هم هماهنگ شده و فضایی گرم و ایمن در خانه به وجود آید در صورتی که با استفاده از کف‌پوش لمینت این امکان فراهم نخواهد شد. یکی دیگر از دلایل برتری موکت بر لمینت، قیمت مناسب این کف‌پوش است. موکت طرح‌ها و مدل‌های زیادی دارد و تنوع رنگی آن نیز بسیار بالا است که خرید هر یک بسیار مقرون‌ به‌ صرفه‌تر از سایر کف‌پوش‌ها است.

یک کفپوش خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

خانه مکانی است که افراد می بایست در آن احساس راحتی کنند و به همین دلیل با انتخاب وسیله های مناسب می بایست امکانات راحتی را فراهم کنید. عوامل مختلفی بر انتخاب یک کفپوش تاثیرگذار است که از مهم ترین گزینه های آن می توان به کیفیت، ایمنی، هزینه نگهداری و دوام اشاره کرد.

کلیه المان هایی که برای منزل انتخاب می کنید، باید با یکدیگر هماهنگی و تناسب داشته باشند. برای مثال: اگر سبک مدرن و مینیمال دوست دارید، از خریدن وسایل اضافه؛ کفپوش های پر زرق و برق و … خودداری کنید.ئحتی با خرید موکت های فانتزی با سبک مدرن، می توانید فضای خانه را تبدیل به مکانی گرم، ایمن و زیبا کنید.

در مقایسه با انواع کفپوش های به روز، هزینه خرید و حتی نصب موکت بسیار کم تر بوده و نگه داری از آن به دلیل عدم نیاز به شستشو و تمیز کردن مداوم بسیار آسان تر است. علاوه بر این، توجه داشته باشید که بروز حوادث مختلف مانند آتش سوزی، ریختن آب و لیز خوردن روی کفپوش ها، شکستن اجسام و … امری اجتناب ناپذیر است؛ بنابراین توجه داشته باشید که در صورت لزوم برای تعویض کفپوش، قدرت خرید کدام کفپوش را دارید.

یکی از مهم ترین دلایلی که بسیاری از افراد به ویژه خانم ها خرید موکت را به پارکت لمینت ترجیح می دهند، شستشوی آسان است. سایر کفپوش های دیگر مانند پارکت، سرامیک و لمینت، معمولاً هرروز نیاز به شستشو و صرف زمان زیادی دارند که برای برخی سخت و زمان بر خواهد بود.

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

مقایسه موکت و پارکت

با توجه به آنچه در قسمت موکت یا لمینت به آن اشاره شد، کفپوشی مناسب است که گرم، ایمن، با کیفیت باشد و شستشوی آن آسان و سریع انجام شود. با این وجود در این قسمت از مقاله نیز به مقایسه موکت و لمینت می پردازیم تا با دید بازتری انتخاب و خرید کنید.

 • افزایش تنوع در موکت

موکت ها دارای طرح ها و رنگ های مختلفی هستند و خریدار می تواند برای هر قسمت از منزل انواع موکت ها با ضخامت و رنگ های مختلف را خریداری کند.

 • احساس گرمی و لطافت

موکت در مقایسه با سایر متریال ها به دلیل جنس نرمی که دارد، احساس لطافت و گرمی خاصی را خود به همراه دارد. همچنین موقع راه رفتن سر و صدای سخت و زیادی تولید نمی کند. خرید موکت و نصب آن به عنوان یک عایق گرما در انتقال دمای سرد از کف منزل به محیط داخل جلوگیری می کند.

 • مقاومت در برابر سقوط اجسام یا افراد

الیافی که برای ساخت موکت استفاده می شوند، باعث افزایش مقاومت آن در برابر صدمات مختلف مانند سقوط اجسام می شود. موکت مقاومت بالایی دارد و برای منازلی که افراد مسن یا کودکان خردسال در آن ها زندگی می کنند، مناسب هستند.

 • هزینه نصب کم

پس از انتخاب و خرید پارکت متناسب با فضایی که در اختیار دارید، باید به هزینه های نصب نیز دقت داشته باشید. هزینه نصب پارکت بنا بر متراژ مربع متر فضا محاسبه می شود که ممکن است از عهده پرداخت برخی افراد خارج باشد؛ اما هزینه نصب موکت آسان بوده و حتی خریدار به راحتی می تواند نصب کند.

 • نظافت آسان

نظافت موکت در مقایسه با سایر کفپوش ها ازجمله پارکت، لمینت، سرامیک و … آسان تر است و با جارو برقی به راحتی و در زمان کم همه قسمت ها تمیز می شوند.

 • هزینه کم تر

موکت ها به طور کلی به صورت رولی هستند و با الیاف مصنوعی و در برخی موارد با الیاف طبیعی ساخته می شوند، به همین دلیل قیمت آن ها کم تر و مقرون به صرفه تر از سایر کفپوش ها ازجمله پارکت و سرامیک است.

 • قابلیت تعویض آسان

اگر پس از مدتی بخواهید رنگ موکت یا کفپوش را تعویض کنید، حتی اگر برای نصب موکت زیر آن از چسب استفاده کرده باشید، می توانید آن را جدا کرده و مجدداً موکت دیگری نصب کنید. همچنین اگر قسمتی از کفپوش های دیگر مانند سرامیک آسیب ببینند، شاید مجبور باشید کل فضا را تعویض کرده و مجدداً هزینه کنید.

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

موکت یا لمینت؟ مقایسه موکت و لمینت

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *